Ostatnio sporo u mnie książkowych nowości, a wszystko za sprawą wydawnictwa Znak, które tym razem zaskoczyło mnie polskim wydaniem jednej z najciekawszych i chyba najbardziej znanych książek dotyczącej wypieku chleba.
Podstawowe informacje:
Autor: Chad Robertson
Tytuł: Tartine Bread. CHLEB z najlepszej piekarni świata
Wydawnictwo: ZNAK
Data wydania: 5 maja 2021
Oprawa: twarda
Ilość stron: 304
Piekarnia Tartine z San Francisco to hasło, które znane jest każdemu miłośnikowi chlebowych tematów. Chad Robertson (Autor książki) opracował swoją metodę przygotowania chleba, która zyskała ogromną popularność. Do jego piekarni przybywają miłośnicy chleba z całego świata, to istna chlebowa Mekka.
Sama też chętnie odwiedziłabym tę piekarnię, ale to raczej marzenie z kategorii "moooooże kiedyś", jednak nic straconego, bo dzięki książce możemy wybrać się w podróż do magicznego świata chleba z Tartine w przytulnym zakątku własnego domu.
Co znajdziemy w książce?
Na początek Autor wprowadza nas w chlebowy świat opowieścią o
historii tego najbardziej podstawowego produktu żywnościowego na
świecie. Fascynująca historia okraszona klimatycznymi zdjęciami.
Rozdział I to potężna dawka wiedzy, porad i wskazówek o tym, jak przygotować domowy chleb na zakwasie. Jest wszystko o zakwasie, formowaniu ciasta, wyrastaniu, pieczeniu oraz pomysłach na to, jak wzbogacić smak tradycyjnego bochna ciekawymi dodatkami, jak oliwki, orzechy itp. Mamy tutaj także przepis na pizzę i focaccię.
Rozdział II dotyczy chlebów z semoliny i chlebów pełnoziarnistych. Mamy tutaj przydatne informacje, wskazówki i oczywiście receptury na wykonanie poszczególnych chlebów.
Rozdział III traktuje o bagietkach i wypiekach z dodatkiem masła. I po raz kolejny cała masa wskazówek jak przygotować wspaniałe klasyczne bagietki, ale także ich mniej tradycyjne wersje jak np. francuskie Fougasse, mamy też m.in. przepis na angielskie muffiny, brioszki i croissanty, opatrzone zdjęciami instruującymi poszczególne kroki przygotowania wypieków.
Kolejny rozdział to zbiór przepisów na wykorzystanie czerstwego pieczywa. Dobry chleb na zakwasie starzeje się "zupełnie inaczej", tj. jest on smaczny nawet po kilku dniach, ale mimo to, zawsze możemy dać mu drugie życie wykorzystując go do przygotowania grzanek (mnie ogromnie skusił przepis na grzanki z miętowym hummusem i sardynkami) sałatek, czy zup (białe gazpacho czy francuska zupa cebulowa), są też pomysły na kanapki (np. clarise z klopsikami czy banh mi) burgery i tosty francuskie). A na koniec kilka słodki propozycji (m.in. bardzo ostatnio popularne w naszych piekarniach bostocki).
Książka jest pięknie wydana, opatrzona bardzo apetycznymi zdjęciami gotowych wypieków i potraw. Bardzo użyteczne i pomocne są zdjęcia ukazujące m.in. jak formować ciasto, poszczególne kroki w jego składaniu, formowaniu bagietek czy rogalików.
Ta książka to niesamowicie przyjemna i przydatna rzecz dla wszystkich miłośników chleba. Moim zdaniem już sama okładka, czyli ten cudownie wypieczony bochen stanowi zachętę, której trudno się oprzeć :-)
A ode mnie jeszcze szybki przepis na grzanki z karmelizowaną pomarańczą i szynką.
Składniki:
- ulubiony chleb na zakwasie
- około 300 g skyru + 4 ząbki czosnku, sól, pieprz, sok z cytryny
- 3-4 pomarańcze
- 2 łyżki masła
- 2 łyżki cukru trzcinowego
- szynka parmeńska lub szwardzwaldzka
Wykonanie:
Skyr, przeciśnięty przez praskę czosnek, sól, pieprz i sok z cytryny mieszamy ze sobą.
Pomarańcze obieramy, dzielimy na cząstki tak, aby pozbyć się białych błonek (nadmiar soku odsączamy). Na patelni rozpuszczamy masło, wsypujemy cukier, a następnie układamy cząstki pomarańczy. Smażymy na dość dużym ogniu z jednej strony tak, aby się bardzo mocno zrumieniły.
Na suchej patelni (może być grillowa) podgrzewamy kromki pieczywa. Smarujemy je skyrem, kładziemy szynkę, a następnie pomarańczę. Możemy skropić pozostałym sokiem z pomarańczy. Można je dodatkowo posypać ulubionymi orzechami.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz